Zmiana tradycyjnego oświetlenia roweru na lampy LED.

Standardowe dynama rowerowe mają szereg wad:
Część z tych wad daje się stosunkowo łatwo wyeliminować. Poniżej prezentuje niezbyt skomplikowaną (dla ludzi potrafiących posługiwać się lutownicą!) przeróbkę oświetlenia roweru.

Przeróbka instalacji elektrycznej w rowerze.

Aby zmniejszyć opory stawiane przez dynamo trzeba zmniejszyć obciążenie elektryczne. Zdecydowałem się na zastosowanie lampek LED. Nie są to super-hiper jasne diody bo do ich zasilenie nie wystarczyło by nam energii z dynama (standardowo mamy do dyspozycji tylko 3W).
Zmiana w moim przypadku miała służyć również do zasilania innych urządzeń (np. GPS czy ładowanie komórki) w czasie gdy nie potrzebuję korzystać z oświetlenia. Do tego potrzebne mi było wyższe i stabilne napięcie. Tak więc pierwszym elementem jest zmiana napięcia na wyższe. Zastosowałem w tym celu tradycyjny podwajacz napięcia.
W ten sposób uzsyskuje napięcie do prawie 20V (przy włączonych lampach!).
Do obniżania napięcia na potrzeby lampek użyłem gotowych przetwornic DC1.
Koszt jednej wynosi około 15-20 PLN.
Zmierzona przeze mnie sprawność jest niższa niż deklaruje producent, no ale potencjalne straty na nich są i tak dużo niższe niż inne rozwiązania.

Lampa przednia LED zasilana z dynama.

lampa rowerowa LED przednia lampa rowerowa LED przednia - dołożenie przetwornicy Kupujemy lampę LED jak na zdjęciu po lewej (dostępna w marketach, na Allegro itp).
Lampa normalnie jest zasilana przez trzy baterie R03. Wyrzucamy baterie wraz z koszyczkiem. W ich miejsce instalujemy przetwornicę obniżającą napięcie do 4,5V (fot po prawej).

lampa rowerowa LED przednia - zmostkowane wyłącznika lampa rowerowa LED przednia - sposób umieszczenia przetwornicy W przypadku zasilania z normalnego dynama reflektorek ma jedną wadę - wyłacznik. Można to obejść lutując zworkę (fot po lewej). Lampa włącza się wtedy automatycznie zaraz po przekroczeniu napięcia pozwalającego zaświecić diody. Niestety raz na jakiś czas potrafi się nie zapalić. Trzeba się wtedy na chwilę zatrzymać i znów ruszyć. Nie przytrafia się to na szczęscie często.
No i pozostaje nam nic innego jak upchać całość w standardowej obudowie.

Lampa tylna LED zasilana z dynama.

lampa rowerowa LED tylnia lampa rowerowa LED tylnia - sposób umieszczenia przetwornicy Kupujemy lampę LED jak na zdjęciu po lewej (market, Allegro, itp.), domontowujemy przetwornicę na 3V (uwaga! Wewnątrz jest mało miejsca - zwróć uwagę na umieszczenie przetwornicy na zdjęcu po prawej!).

lampa rowerowa LED tylnia - lutowanie kabelków lampa rowerowa LED tylnia - dołożenie przetwornicy Sposób podłaczenia przetwornicy do lampy przedstawia zdjęcie po lewej. Taki sposób podłączenia powoduje że przy wyłączonej lampie działa ona z dynama. Można jednak również zapalić ją z baterii (włączając lampę). Dla osób z dynamem w piaście to może nie być najlepsze rozwiązanie - można się wtedy zastanowić nad wyrzuceniem baterii i wykorzystaniem przełącznika tylko do włączania lampy.
Tak przerobiona lampka zapala się już przy prowadzeniu roweru! Lampka przednia odpala przy wyższych prędkościach (bo potrzebuje wyższego napięcia).


icon IPv4 Jeśli masz jakieś pytania odezwij się do mnie na forum Tomkii (opomiarowanie, meteo i inne tematy)
Ostatnia modyfikacja: 2016-03-07